Dentální hygiena

V rámci prevence vzniku zubního kazu a onemocnění dásní je zásadní kvalitně prováděná domácí a zpravidla i profesionální ústní hygiena. Ošetření na dentální hygieně je vždy přizpůsobené jednotlivému pacientovi, zahrnuje vysvětlení důležitosti péče o zuby, instruktáž účinné techniky čištění zubů a doporučení vhodných pomůcek ústní hygieny, vyšetření a zaznamenání stavu závěsného aparátu zubů, profesionální odstranění mikrobiálního plaku, zubního kamene a případných pigmentací.

Na ošetření u dentální hygienistky je vhodné si přinést doposud používané pomůcky ústní hygieny.

V rámci prevence vzniku zubního kazu a onemocnění dásní je zcela zásadní používání mezizubních kartáčků.

BOB (bleeding on brushing index)

Na každé návštěvě je nejprve stanoven modifikovaný index krvácivosti dásní. Zdravé mezizubní papily (dáseň mezi zuby) se při pročištění mezizubního prostoru odpovídajícím mezizubním kartáčkem nerozkrvácí, naopak nemocné nateklé zánětlivé papily ano. Index zaznamená počet mezizubních papil, které po čištění kartáčkem krvácejí, na celkový počet mezizubních papil v ústech, a to v procentech. Jeho hodnoty nám tak v čase monitorují stav dásní a také úroveň domácí ústní hygieny pacienta.

Na trhu je celá škála mezizubních kartáčků, které se liší označením velikosti i kvalitou a množstvím štětin. Kontrolu kvality mezizubního čištění provedete snadno i doma. Mezizubní prostor při čistění námi naměřeným kartáčkem nesmí krvácet.

Bělení zubů

Ve spolupráci se zubním lékařem Vám na dentální hygieně nabízíme bělení zubů. Na dentální hygieně se odstraní zubní kámen a pigmenty. Standardně volíme bělení zubů domácí, kde v ordinaci zhotovíme nosiče, do kterých si pacient doma aplikuje bělící gely.  Používáme bělící gely Novon – White dental beauty.